KAYNAK ÇOK, İSRAF DA BİR O KADAR ÇOK!

Düşünün açlık yaşayan kişi siz de olabilirdiniz.
66496608-BBD6-4859-B68C-711AF84FDC09-226-0000003251642BEF_tmp

Kendini gelişmiş diye adlandırılıan ülkeler obezite ile mücadele ederken, dünyanın başka köşelerinde her yıl 7 milyon insan yemek bulamadığı için açlıktan dolayı ölüyor, 1 milyar insan yetersiz besleniyor yani her 8 insandan biri açlıkla mücadele ediyor. Açlıktan kaynaklanan hastalıklar ve ölümlerin boyutu ise mü’min olmanın en önemli göstergelerinden birisi olan merhametin ve paylaşmanın geldiği son noktayı gözler önüne seriyor.
800 milyon kadın ve çocuk geceyi aç geçiriyor. 30 yıldır kronik açlık yaşayanların sayısı ise 350 milyonu buldu.
Açlık nedeniyle ölümle karşı karşıya olan bu insanların yaşadıklarını adeta görmezden gelerek yiyeceklerini israf edenlerle ilgili istatistiklerin durumu olayın ürkütücü boyutlarını bize gösteriyor: Yıllık üretimin üçte biri olan 1 milyar 300 milyon ton gıda her yıl çöpe atılıyor. Bu rakam açlıkla karşı karşıya olan toplam nüfusun neredeyse iki katına yetecek kadargıdanın israf edildiği anlamına geliyor.
Kur’an-ı Kerim’in hükümlerinden biride israf etmemek değilmidir? Allah, ‘İsraf etmeyin O’ israf edenleri sevmez’ demiyor mu? O halde Kuran’ın bu hükmüne uyulduğu takdirde açlık sorununa büyük ölçüde çözüm bulunacağı da açıktır.

Açlıktan kaynaklanan ölümlerin en büyük sebebi tüm yer altı ve yerüstü kaynak zenginliklerine rağmen yoksullaştırılmış toplumların durumudur. Kültürerel zenginliklerinden uzaklaştırılmış, dinleri ellerinden alınmış, bir lokma ekmeğe muhtaç edilmiş insanlar. Tabi bunun sonucu iç savaş, yokluk ve açlık…
Düşünün açlık yaşayan kişi siz de olabilirdiniz, kardeşiniz, çocuğunuz, anneniz, babanız da olabilirdi veya öyle… Bu durumda ne yapardınız? Canınızı dişinize takar bir çözüm yolu bulmaya çalışmaz mıydınız?
Açlık ve yoksulluk teknik bir problem olarak düşünülüyor olabilir. Oysa bu sorunların temelinde bencillik, sevgisizlik, gaddarlık, duyarsızlık ve cimrilik gibi ahlaki zafiyetler sebebiyle muhtaç olanlara yardım etmemek yer alır. İşte bu sebeple Allah’ın önemli bir mümin özelliği olarak bildirdiği fedakarlık, diğergamlık ve merhamet insanlar arasında yayıldığında bir çok sorunun köklü olarak ortadan kalkacağı açıktır.

‘Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler.’ (İnsan Suresi, 8)
(Ahval Gazetesinden alıntıdır)

Uncategorized

İlginizi Çekebilir