Ülkede Ahval *Çok yakında

Ülkede Ahval Dergisinin katkılarıyla hazırlanan sesli dergi olarak program çok yakında sizlerle
12670281_1707806492839434_7151417217548470011_n

Ülkede Ahval Dergisinin katkılarıyla hazırlanan ve sesli dergi olarak yayınlanacak program çok yakında sizlerle

Yeniden Dizayn Edilen Gelecek
Değerli okurlarımız,
Son yıllarda kültür adına ortaya koyulan bazı faaliyetler o şehrin kültürel yapısına zarardan başka bir şeyler getirmemiş, birkaç popüler kişinin sahne faaliyetleriyle geçiştirilen kültürel çalışmalar, toplumumuzun evveliyatında olmayan eğlence kültürünün de ortaya çıkmasına yol açmıştır.
Oysa ki, birkaç saatlik “kültürel eğlencenin “ yerine; derinliği olan, geleceği olan, ufku olan, kalıcı faaliyetlere öncelik verilmesi gerekmekteydi. Biz, kültür etkinliklerinin ilk adımının okumak olduğunu savunuyoruz. Dolayısıyla fikir, tefekkür ve ufuk açan yazıların çok daha kolay ulaşılır olmasının gerektiğini düşünüyoruz.
Özellikle son dört, beş yılsa karşı karşıya kaldığımız saldırılar, darbe-terör saldırılarının ötesinde saldırılardı. Gezi,6-7 ekim kışkırtması ve buna benzer olayların hepsi Türkiye’yi işgal girişimiydi. 15 temmuz Kalkışma günü halkın iradesine sahip çıkması, kendini tankların önüne atarak destan yazması ve devletimizin bir kaç zamandır izlemeye başladığımız denge stratejisi, bu saldırının püskürtülmesini sağladı.
Yusuf Kaplan’ın da dediği gibi ‘‘sonuçta Avrupalılar, Osmanlı’yı durdurdular. Burada kulağımıza küpe etmemiz gereken yakıcı gerçek şu: Dün, Avrupalılar, hangi gerekçelerle Osmanlı’yı durdurduIarsa, bugün de aynı gerekçelerle Türkiye’yi vuruyor ve kuşatıyorlar: Türkiye’nin toparlanması; tarihini ve medeniyetini iyi bilerek fikir dünyasını geliştirmesi gerekmektedir.’’
Milli Mücadele dergisi olarak biz bu istiklal ve istikbal mücadelesinde tarih, tefekkür, sanat, şiir başta olmak üzere kültürlü ve bilinçli toplumu en iyi şekilde canlandıracak konuları öncelikle bu alanda etkili, toplumsal hafızayı canlı tutacak fikir ve tefekkür insanlarını okurlarımızla buluşturuyoruz.
Çünkü bu istiklal ve istikbal mücadelesini hakkıyla verebilmek için sadece siyasete değil, aynı zamanda hatta daha çok da düşünceye, sanata, eğitime, gençliğe yoğunlaşmamız, medeniyet fikrini ilmek ilmek örmemiz, özümsememiz gerekmektedir.
Dergimizin bu ilk sayısını da tüm bu duygularla dört aylık yoğun bir çalışmanın sonucu olarak “Ya Allah, ya Bismillah” diyerek siz değerli okurlarımızla buluşturuyoruz.. Gayret bizden tevfik Allah’tan!

Gündem

Uncategorized

İlginizi Çekebilir